Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
10-12-2019

Szansa na zmniejszenie liczby tzw. „kopciuchów” staje się faktem. Gmina Miejska Lubań otrzymała dofinansowanie na wymianę pieców.

piec

Realna poprawa jakości powietrza w Lubaniu w ciągu najbliższych lat? To jest możliwe dzięki działaniom lubańskiego samorządu. Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca (DIP) ogłosiła wyniki naboru konkursu na wymianę tzw. "kopciuchów" w latach 2021-2022 w ramach konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski (środki RPO WD).

Warto przypomnieć, że przygotowania podjęto w 2018 r. Potem w I kwartale 2019 r. Urząd Miasta Lubań rozpoczął nabór chętnych do wymiany pieców. W sumie do miasta wpłynęły 134 wnioski. Dla każdej z nieruchomości przeprowadzono uproszczone audyty energetyczne zgodne z wymogami konkursowymi. Do dalszego etapu zakwalifikowano 122 wnioski.

– Na tej podstawie miasto złożyło wniosek o przyznanie środków zewnętrznych na realizację zadania pn. „Wymiana źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych na terenie Miasta Lubań” – mówił Tomasz Bernacki, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej.

Wniosek opiewał na kwotę 2 920 217,65 zł kwoty kwalifikowanej, z czego przyznana dotacja unijna wynosi 2 482 185 zł, tj. Jest to pełna kwota o jaką wnioskowano.

– Za nami rozstrzygnięcie konkursu, które nas bardzo cieszy. Jesteśmy na liście oczekujących na podpisanie stosownej umowy z Urzędem Marszałkowskim w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, czyli planu określającego wydatki samorządu województwa na cele rozwojowe – powiedział Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.

Po podpisaniu umowy zostanie powołany zespół, który ponownie skoryguje chętnych. Część z nich już wykonała prace, dlatego pojawi się możliwość uzupełnienia listy o nowe osoby i będzie możliwe podpisywanie umów z grantobiorcami.

– Kryteria programu były ostre, bo najwyżej punktowano przyłącza cieplne i odnawialne źródła energii, bez możliwości np. stosowania pieców węglowych nawet najwyższych generacji – podkreślał Tomasz Bernacki, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej.

Mieszkańcy, którzy nie skorzystają ze środków unijnych mogą sięgnąć po dotacje pochodzące z miejskiego programu. W 2019 roku na wymiany systemów ogrzewania opartych na paliwie stałym lub biomasie na ekologiczne źródła ciepła w budżecie miasta została wyasygnowana kwota 100.000 zł. Na realizację 27 wniosków przyznano dotacje w łącznej kwocie 101.765,20 zł.

W przyszłym roku w ramach budżetu miejskiego na dofinansowanie wymiany pieców miasto przeznaczy kwotę 200 tys. złotych.

– Liczymy na zainteresowanie mieszkańców również w przyszłym roku – zaznaczył burmistrz.

Miejskie wsparcie finansowe tym się różni od unijnego, że zadanie trzeba najpierw wykonać. Obejmuje jednak piece węglowe najwyższej generacji. Nabór zostanie ogłoszony na początku 2020 roku i prawdopodobnie od 20 stycznia będzie można składać wnioski. W tym przypadku wypłaty środków (4/6 tysięcy) następują po około 3 miesiącach od złożenia kompletnego wniosku. 

– Szacuję, że jest szansa, aby w przyszłym roku co najmniej 200 nieruchomości przestało „kopcić” tylko w ramach tych programów – powiedział T. Bernacki.

– Cieszę się, że dzięki zaangażowaniu pracowników Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej UM, którzy koordynowali to zadanie Lubań będzie mniej zadymionym miastem.
Jednocześnie wiem, że przed nami dużo pracy związanej z dopełnieniem formalności wynikających z realizacji tego programu dofinansowania – dodał A. Słowiński.

Zachęcamy do śledzenia informacji na stronie miasta i w Ziemi Lubańskiej.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...