Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
19-03-2021

Prawie 150 lubańskich uczniów przystąpiło do próbnego egzaminu ósmoklasisty.

17, 18 i 19 marca br. ósmoklasiści tłumnie oderwali wzrok od monitorów i zasiedli w szkolnych ławkach. Powodem chwilowego powrotu do szkół były próbne testy. Egzamin ósmoklasisty to pisemny test złożony z pytań zamkniętych i otwartych kończący szkołę podstawową. Dotyczy trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego. Przez trzy dni uczniowie sprawdzają poziom zdobytej wiedzy. Egzamin jest obowiązkowy i zastępuje egzamin wstępny do szkoły ponadpodstawowej. Stąd choć nie da się go nie zdać, to warto uzyskać dobry wynik, ponieważ będzie on brany pod uwagę przy rekrutacji do kolejnego etapu edukacji. Laureaci i finaliści olimpiady przedmiotowej lub zwycięzcy konkursu ‎przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim (‎z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty) są zwolnieni ‎z egzaminu z danego przedmiotu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem ‎z przedmiotu najwyższego wyniku.‎ Jednocześnie w czasie trwania egzaminu respektuje się specjalne potrzeby edukacyjne niektórych uczniów, w tym wydłużony czas pisania lub dostęp do słowników dla obcokrajowców. Tegoroczny właściwy egzamin odbędzie się pod koniec maja, lecz już w drugiej połowie marca ósmoklasiści mogli poczuć przedsmak majowych nerwów. Próbny egzamin był okazją do opuszczenia domowych kącików nauki zdalnej. Mając na uwadze obostrzenia i jednocześnie stosując się do naczelnych zasad: dystans, dezynfekcja i maseczka lubańscy ósmoklasiści przekroczyli próg czterech podstawówek.

- Uważam, że egzamin próbny pomaga nam przygotować się do właściwych testów – zaznacza uczennica Szkoły Podstawowej nr 4. - Widzimy jak to będzie wyglądało, z czym sobie poradzimy, a nad czym powinniśmy jeszcze popracować. Z pewnością nauka stacjonarna pomogłaby nam bardziej zrozumieć niektóre treści, ale w mojej ocenie nauka zdalna ma również swoje plusy. Lubię zdobywać wiedzę w zaciszu domowym i wydaje mi się, że lekcje w szkole bardziej mnie stresują. Ze znajomymi, o ile pozwalają na to obostrzenia, mogę zobaczyć się po lekcjach. Choć nie ukrywam, że fajnie było spotkać się w większym szkolnym gronie. Jeśli chodzi o same pytania to dla mnie były mieszane - łatwe i trudne, a szkoła właściwie przygotowała się pod względem sanitarnym – podsumowuje ósmoklasistka.

W każdej placówce młodzież zobowiązana była przyjść 15 minut przed rozpoczęciem testów. Podobnie jak w całym kraju punktualnie o godz. 9:00 rozpoczynały się zmagania z poszczególnych przedmiotów. Choć o ściąganiu na tak wyjątkowych sprawdzianach nigdy nie ma mowy, to tym razem przymusowy dystans sprzyjał samodzielnej pracy. Uczniowie pisali próbne testy w kilku klasach lub w przypadku SP3 w sali gimnastycznej. Tuż przed przybyciem uczniów wszystkie sale zostały zdezynfekowane i wyposażone w płyny do dezynfekcji. Zdrowi (przy złym stanie zdrowia należało zostać w domu) mieli maseczki i rękawiczki, jednak na czas egzaminu mogli je zdjąć.

- Za mną próbny egzamin ósmoklasisty – mówi Marcin ze Szkoły Podstawowej nr 1. – Dla mnie pytania były łatwe, a czas wystarczający. Jednak wiem, że stacjonarna nauka pozwoliłaby na lepsze przyswojenie wiedzy, którą nauczyciele starali się nam jak najlepiej przekazać przez Internet. Jeśli chodzi o organizację egzaminu to nie mam żadnych uwag, udało się utrzymać reżim sanitarny, stąd w trakcie ja i moi koledzy czuliśmy się bezpiecznie. Egzamin był okazją do zobaczenia się ze znajomymi, cieszyła nas możliwość kontaktu z rówieśnikami. Na co dzień brakuje tradycyjnej szkoły, w tym przerw czy zajęć dodatkowych. Przy okazji pozdrawiam całą klasę 8a - dodaje ósmoklasista.

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki do egzaminu przystąpiło 48 uczniów, w Szkole Podstawowej nr 2 im. Europejskich Dróg Świętego Jakuba w Lubaniu - 28, w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II z Oddziałami Integracyjnymi - 14, zaś w Szkole Podstawowej nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu – 58. Teraz pozostaje czekać na wyniki i szlifować wiedzę do właściwego majowego egzaminu.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...