Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
21-11-2012

Wszystkich serdecznie zachęcam do skorzystania z możliwości komunikacji ze mną za pomocą internetu. Z przyjemnością odpowiem na wszystkie Państwa pytania. Oczekuję z Państwa strony zaangażowania w sprawy dotyczące naszego miasta i jego mieszkańców, wszystkich obszarów zarządzania naszym wspólnym mieniem.

Burmistrz Lubania
Arkadiusz Słowiński

 • Zadając pytanie, Użytkownik akceptuje Regulamin (załącznik znajdujący się poniżej).
 • Pytanie proszę przesłać za pomocą poczty elektronicznej, wysyłając wiadomość na adres: promocja@luban.pl. Temat wiadomości powinien brzmieć: pytanie do Burmistrza Miasta Lubań.

Przypominamy, że Burmistrz Lubania jest również do Państwa dyspozycji w każdy poniedziałek w siedzibie Urzędu Miasta (ul.7 - Dywizji 14, pokój nr 11, I piętro) w godzinach od 13:00 do 15:30. W celu zapisania się na spotkanie prosimy kontaktować się z Biurem Obsługi Interesanta (osobiście lub pod nr tel. 75 646 44 99).

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
Mam 40 lat, w obecnej chwili mieszkam w Lublinie i często odwiedzam swoich rodziców i mój przekochany Lubań. Moje pytanie dotyczy kina Wawel, czy miasto planuje jego remont? Bardzo proszę, że łzami w oczach o zaopiekowanie się tym obiektem kulturalnym. Proszę mi wierzyć, że jest mnóstwo osób które chętnie będą częściej odwiedzać kino niż dotychczas. Nie ma basenu odkrytego, nie ma placów zabaw-to co się zepsuje, to jest rozbierane i pozostaje pusty plac. Za chwilę niebędzie kina. Może trzeba pomyśleć o czymś nowym na plac zabaw - m.in. tyrolka, huśtawka z koła, a w środku siatka. Place zabaw to porażka.
Z poważaniem była mieszkanka z Lubania.

 • Odpowiedź

Droga Pani,
Kino jest własnością Odra Film, która jest jednostką podległą Urzędowi Marszałkowskiemu we Wrocławiu. Jakiś czas temu wykonano wewnątrz niezbędny remont oraz zakupiono cyfrowy projektor, dzięki czemu do Lubania w błyskawicznym tempie trafiają nowości kinowe. Ponieważ jak wspomniałem właścicielem obiektu jest UM we Wrocławiu to do jego obowiązków należy zadbanie o konieczny remont z zewnątrz. Samorząd miasta nie ma prawnych możliwości, aby tego dokonać.
W sprawie placów zabaw pragnę nadmienić, że dobro najmłodszych lubanian jest dla nas ważną kwestią. W przestrzeni miejskiej działa kilka placów zabaw. Są wśród nich takie, które dysponują ciekawymi urządzeniami. Polecam odwiedzić ulicę Łączną, gdzie plac zabaw został wyposażony na wysokim poziomie i dla bezpieczeństwa dzieci jest stale monitorowany. Powodzeniem cieszy się również plac zabaw znajdujący się przy ul. Parkowej. Staramy się na bieżąco (w oparciu o możliwości budżetu miasta) dbać o stan miejsc wypoczynku najmłodszych. W temacie placów zabaw chciałbym zaznaczyć, że w ostatnim czasie w Lubaniu zaczął działać również Wodny Plac Zabaw (ul. Różana). W słoneczne dni cieszy się on dużą popularnością. Przyszłościowo będziemy myśleć o podnoszeniu atrakcyjności obiektów rekreacyjnych. Dziękuję za zainteresowanie sprawami miasta.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
Piszę w sprawie pewnego problemu przy ulicy Rybackiej. Otóż z powodu pęknięcia rury gazowej obok kamienicy o numerze 21, prowadzona jest przez pogotowie gazowe naprawa, co skutkowało zablokowaniem wyjazdu i teraz mieszkańcy muszą wyjeżdżać wjazdem. Przez to został zaobserwowany bardzo groźny problem, a mianowicie żółte barierki, które odgradzają ścieżkę od DK 30, zasłaniają widok na nadjeżdżające samochody, przez co istnieje ryzyko wypadku. Podejrzewam, że awaria nieprędko zostanie usunięta, dlatego w imieniu mieszkańców kamienicy przy ulicy Rybackiej 21, jak i wszystkich osób, które wyjeżdżają w tym miejscu (w pobliżu znajduje się szkoła podstawowa, ogródki działkowe, stadion) zwracam się do Pana z pytaniem, czy byłaby możliwość rozwiązania problemu? Tu chodzi o kwestię bezpieczeństwa.
Z poważaniem

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Po sprawdzeniu zaistniałej sytuacji przez pracownika Urzędu Miasta Lubań informuję, że rzeczywiście w tej lokalizacji miała miejsce awaria gazociągu. Jej usunięcie wiązało się z zablokowaniem drogi, co w następstwie spowodowało utrudnienia z wyjazdem na DK30.  Prowadzone prace zostały jednak już ukończone a nawierzchnia drogi przywrócona do stanu pierwotnego. W chwili obecnej (14.08.2019 r.) opisywany stan rzeczy jest już nieaktualny. Dziękuję za czujność.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
Chciałabym dowiedzieć się jak postrzegane są w Lubaniu domki mobilne (dodam, że całoroczne), które nie są na stałe związane z podłożem (stoją na cokołach lub konstrukcjach stalowych lub tez na kołach). Domki te pozwalają oczywiście na podłączenie wszystkich mediów. Chciałam zapytać czy można stawiać je  w Lubaniu (obręb miasta, Kamienna Góra) na działkach przeznaczonych na sport i rekreacje i ile będzie wynosił podatek od takiej ruchomości? Dodam, ze domek taki będzie wykorzystywany tylko do czasowego pobytu właściciela ( w celach wypoczynkowych a nie mieszkalnych).
Z poważaniem, Magdalena Moskal

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
Wśród gruntów będących w posiadaniu Gminy Miejskiej Lubań nie ma terenów, które pozwalałyby na stawianie w ich obrębie domków mobilnych.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny panie Arkadiuszu,
W Lubaniu jest dużo boisk do piłki nożnej lub koszykówki. Czy byłaby możliwość zrobienia toru speedrowerowego (żużel rowerowy)? Taki tor nie będzie kosztował dużo, a dzieci będą miały nowe miejsce do jazdy. Dobrym miejscem na to wydaje się plac na ul. Kazimierza Wielkiego. Aktualnie ów plac nie jest zagospodarowany.
Jest mała grupa fanów, a one już chętnie założyły by sekcję tegoż sportu. W okolicy poza tym brak takiego typu toru (najbliższy znajduje się dopiero w Zielonej Górze).
Pozdrawiam i oczekuję szybkiej odpowiedzi.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Na terenach miejskich planujemy coś na wzór singletraków, może jakiś tor pumptrackowy. Jak dotąd nie było i nie ma w planach wykonania toru speedrowerowego. Zaś teren, który został wskazany w pytaniu to teren Spółdzielni Mieszkaniowej.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Witam,
Czy byłaby możliwość wydzielenia jakiegoś miejsca w Lubaniu, w którym młodzież mogłaby malować np. na murach lub ogrodzeniach legalnie graffiti. Sugeruję ogrodzenie placu na kartingach.
Pozdrawiam, odpowiedzialny rodzic

 • Odpowiedź

Szanowny Rodzicu,
W najbliższym czasie nie przewiduje się wydzielenia miejsca w przestrzeni miejskiej na graffiti.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Panie Burmistrzu,
W jakim celu od paru dni, przez całą noc oświetlony jest sześcioma reflektorami teren nowego boiska przy ul. Ludowej zapewniając sąsiadującym mieszkańcom białe noce?

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
Problem, który Pani porusza został omówiony na majowej Sesji Rady Miasta Lubań. Na przełomie maja i czerwca wykonawca kończył zadanie. Już wówczas było wiadomo, że oświetlenie boiska docelowo będzie korygowane pod względem natężenia i kierunku światła. Na dzień dzisiejszy odbył się już odbiór techniczny boiska i sytuacja powinna być ustabilizowana. Mam nadzieję, że na ten czas problem jest nieaktualny. W razie czego proszę o kontakt.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań 

 • Pytanie 

Szanowny Panie burmistrzu piszę do pana w sprawie ciężko zniszczonej drogi na ulicy Starolubańskiej  od numeru 16 wzwyż kiedy coś kol wiek zmieni się na lepsze? Człowiek tylko słyszy nie da się nie można  bo to kto Inny tą drogę administruje itp. A przecież to teren miasta ludzie płacą podatki pieniędzmi pragnę podkreślić nie kamieniami. Droga jest tak usłana dziurami że nie tylko jest zagrożeniem  dla stanu technicznego pojazdów ale również dla życia kierowców zwłaszcza pojazdów jednośladowych. Czy musi dojść do jakiegoś nieszczęścia by ktoś zareagował to przecież wypisz wymaluj scenariusz z krajów trzeciego świata. Mam nadzieje że ktoś coś zrobi zanim dojdzie do tragicznego wypadku!

PS W załączniku są przykładowe zdjęcia nawierzchni z tej ulicy od 16 nr w wzwyż. Co za wstyd ! Dla miasta

 • Odpowiedź
Szanowny Panie,
Stan drogi jest faktycznie zły. Niestety, jej właścicielem i administratorem nie jest Gmina Miejska Lubań lecz Starostwo Powiatowe w Lubaniu. A zatem to u właściciela drogi należy wnioskować o jej łatanie lub remont (np. za pośrednictwem radnych Rady Powiatu z terenu miasta). Jednocześnie informuję, że przygotowując modernizację gminnej części ulicy Starolubańskiej wnioskowaliśmy do Starostwa Powiatowego o włączenie powiatowego odcinka ulicy do remontu (poprzez partycypację w opracowaniu projektu i finansową). Bezskutecznie.

Z poważaniem, Arkadiusz Słowiński Burmistrz Miasta Lubań

 •  Pytanie

Panie Burmistrzu,
Jak długo mieszkańcy Lubania będą chodzić po dziurawych chodnikach i jeździć po takich samych drogach?

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Właśnie trwają remonty cząstkowe dróg i chodników. Co roku, z budżetu miasta określona pula środków pieniężnych zostaje przeznaczona na niezbędne prace naprawcze. O rozpoczęciu działań można przeczytać w artykule „Wiosenne poprawki” dostępnym pod linkiem http://luban.pl/artykul/113928/wiosenne-poprawki. Na bieżąco na stronie miasta luban.pl będziemy informować o postępie prac. Proszę jednak pamiętać, że nie wszystkie chodniki jak i ulice nadzoruje samorząd miejski, a zajmuje się jedynie remontami miejskich dróg i chodników. W innym przypadku staramy się pośredniczyć w rozmowach i sygnalizować problem, ale nie możemy przeprowadzić prac na gruncie zarządzanym przez innego właściciela.

Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu!

Zwracam się z zapytaniem jak mogę uwolnić się od ścigania mnie przez Wasz Urząd za rzekome niezapłacenie w 2016 roku(!) kwoty 16 złotych w sytuacji gdy przedstawiłem wam dowód, że kwota ta została mi potrącona z mojego konta bankowego i przekazana Wam za pośrednictwem mojego administratora?! Mimo tego dowodu dokumentującego brak mojej winy w spełnieniu roszczenia Wasz Urząd nadal ściga mnie, a ostatnio skierował nawet przeciwko mnie postępowanie egzekucyjne do tut. Urzędu Skarbowego. Pracownicy Waszego Urzędu nie honorują przedstawiony przeze mnie dowód uiszczenia żądanej kwoty i nie dążą do rzetelnego wyjaśnienia przyczyny dla której kwota 16 złotych(sic!) nie wpłynęła na konto Waszego Urzędu. W tym przypadku zostałem potraktowany niemal jak przestępca finansowy, ba niemal aferzysta usiłujący wyłudzić od Was taką kwotę (16zł-przyp.) Istnieje domniemanie, że winę za powstanie tego zadłużenia może ponosić mój administrator, który po otrzymaniu przelanej przez bank z mojego konta kwoty łącznej nie wyodrębnił kwoty należności za śmieci. Zamieszanie to mogło wyniknąć w związku ze zmianą trybu opłat za śmieci. Ofiarą potraktowaną teraz tak okrutnie przez Waszą instytucję zostałem ja. Czy tak należy traktować obywatela? Pytam i liczę na zmianę formy podejścia do sprawy przez podległych Panu pracowników.                                                 

Z poważaniem,
Ryszard Kowalik                                                                                                                

 • Odpowiedź

Szanowny Panie Ryszardzie,

Po zapoznaniu się z opisywaną sprawą skontaktowałem się z Referatem ds. podatków i opłat. Próbowałem zrozumieć, w którym momencie pojawił się problem w uiszczaniu opłat. I wszystko wskazuje na to, że problematyczny był miesiąc maj, kiedy to należało wnieść dwie opłaty. Jedną za miniony kwiecień bezpośrednio na konto Urzędu Miasta Lubań i drugą (opłaconą z czynszem) za maj z góry do Wspólnoty Mieszkaniowej. Możliwe, że zapłacił Pan do wspólnoty, bez uiszczenia opłaty za zagospodarowanie odpadów na rachunek bankowy Urzędu Miasta Lubań tytułem opłaty za miesiąc kwiecień. Podsumowując, Pan jako podatnik był zobowiązany dokonać w miesiącu maju wpłaty na rachunek bankowy Urzędu Miasta za miesiąc kwiecień oraz jednocześnie wpłaty za miesiąc maj wraz czynszem do Wspólnoty Mieszkaniowej.

Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Bardzo Pana proszę o pomoc w uporządkowaniu ruchu na drodze Lubań Leśna, ponieważ dochodzi tu do wielu naruszeń prawa a policja, która powinna to ogarnąć ciągle zwleka i nie interweniuje. Jakiś czas temu ktoś podał informację, że zostaną usunięte znaki stop przy przejazdach kolejowych. To sprawiło całkowity brak normalności na tej drodze. Moja propozycja jest taka, aby na łamach elubania zamieścić informację o tym , że te wszystkie znaki łącznie ze stopami ciągle obowiązują. A może nawet ukazać uciążliwości tego transportu. Bardzo proszę o pomoc, bo już nie wiem gdzie interweniować.
Z poważaniem, Andrzej Ciszek

 • Odpowiedź

Szanowny Panie Andrzeju,
Informuję, że opisywana przez Pana droga Nr 393 należy do kategorii dróg wojewódzkich, zatem za kwestię oznakowania drogowego (w tym również tego znajdującego się przy przejazdach kolejowych) oraz wszelkie decyzje z nią związane odpowiada wyłącznie zarządca, tj. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu. Ze swojej strony zapewniam, iż przy okazji konsultacji z przedstawicielem DSDiK przedstawię opisaną przez Pana obawę, jak również poprę wariant pozostawienia wspomnianego przez Pana oznakowania przy przejazdach kolejowych. Póki co jednak nie dotarła do mnie żadna oficjalna informacja, aby znaki te miały zostać przez DSDiK usunięte. Informuję również, że zasygnalizuję policji o zwrócenie szczególnej uwagi na wykroczenia komunikacyjne w tym rejonie. Jeśli chodzi o portal eluban, to powinien Pan zwrócić się bezpośrednio do administratora strony. Oficjalną stroną miasta jest strona luban.pl, gdzie w zakładce "Zapytaj burmistrza” zostanie zamieszczona omawiana sprawa.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Witam, witam Pana Burmistrza i odrazu z góry pozdrawiam!!! Nazywam się Łukasz Lipinski nie wiem czy mnie pan kojarzy (ZNTK)

Mimo wszystko a mianowicie to pisze w sprawie kładki przy ulicy robotniczej która rzekomo jest zamknięta i czeka na rozbiórkę.

Obecnie nie mieszkam w lubaniu i może nie jestem do końca na bieżąco w temacie ale śledzę to i owo! A Wiec Panie Arkadiuszu z całym szacunkiem lecz myśle ze jest to wielki błąd jeżeli chodzi o rozbiórkę tego mostu

Ponieważ ta kładka i niech mi pan wieży ma wielkie znaczenie dla mieszkańców Lubania

Chociażby sentymentalny! Używaliśmy tego mostu jakieś 15, 20 lat mówię w tej chwili o moim pokoleniu ale wiem tez ze wiele innych

Osób jak i Młodych czy w starszym wieku korzystali i chcieli by dalej korzystać z tak nie wielkiego przywileju a zarazem tak wielkiego

Bo podejrzewam ze również i pan nie chciał by przejść z punktu A do punktu B przykładowo iść 40 min a skrócić sobie dzięki kładce ten czas o 50% to naprawdę robi robotę tym bardziej starszej osobie czy tez chociażby ludziom bez transportu po prostu nie wieże że nie da rady nic z tym zrobić to jakiś absurd za przeproszeniem skoro koszty są za wysokie trzeba szukać innych rozwiązań!

Wiem jedno że rozbiórka to nie jest żadne rozwiązanie! Chyba ze na jego miejsce powstanie nowy w tedy to się zgodzę,

Myśle ze powinien pan jako burmistrz naszej małej ojczyzny zachęcić jakoś ludzi do działania może wspólnie jakoś da radę

Coś zdziałać ludzie maja firmy jeden da może jakiś materiał drugi może ma inny pomysł lub kontakty jeszcze inny pomoże nawet przy remoncie no nie wiem !!!! A Może zrobić jakąś akcje co kol wiek nie wiem trzeba zgłosić się do mieszkańców i jestem przekonany ze pan wie najlepiej jak to zrobić. Wiem ze ludzie pamiętają i szanują takie działania a te bezinteresowne to najbardziej

W takich sprawach można jedynie skorzystać to jest pewne a poparcie zawsze się przyda hehe Tak więc jeszcze raz pozdrawiam i czekam na odpowiedź z góry Dziękuje do usłyszenia

Z wyrazami szacunku Łukasz L

(Tekst oryg.)

 • Odpowiedź

Szanowny Panie Łukaszu,

Decyzja o rozbiórce kładki przy ul. Robotniczej była podyktowana troską o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców. Zgodnie z opinią fachowców od mostów oraz byłego pracownika Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który zna się na tego typu przepustach i nie pozostawił nam żadnych wątpliwości, w obecnym stanie technicznym kładka zagrażała życiu, a jej remont był niemożliwy. Stąd decyzja najpierw o przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji, a następnie o jej rozebraniu.

Kładka musiała zostać rozebrana ze względów bezpieczeństwa, które było i jest dla mnie najważniejsze. Ponadto jesteśmy w stałym kontakcie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa na moście znajdującym się nad Kwisą na drodze krajowej nr 30. Otrzymaliśmy już odpowiedź, że ze względu na nośność tego mostu dołożenie dodatkowego pasa dla pieszych jest niemożliwe, ale mamy też zapowiedź, że w ramach poprawy ruchu planowane jest dobudowanie kładki specjalnie dedykowanej dla pieszych. To rozwiązanie z pewnością wpłynie na poprawę stanu bezpieczeństwa przechodniów na tej przeprawie. Liczymy na to, że wiążące decyzje zapadną w najbliższej perspektywie i w ciągu 2-3 lat problem ten rozwiąże Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jeżeli będzie to dłuższa perspektywa np. 10 lat, bierzemy pod uwagę zlecenie wykonania projektu nowej kładki, tak aby w ciągu kolejnych 2-3 lat to bezpieczne przejście dla pieszych nad Kwisą zostało wybudowane.

Z poważaniem, Arkadiusz Słowiński Burmistrz Miasta Lubań

 • Pytanie

Czy Miasto Lubań byłoby zainteresowane współpracą z naszą Fundacją w zakresie dziennej opieki nad osobami nie radzącymi sobie w życiu codziennym na terenie Lubania? Jeżeli otrzymamy odpowiedź pozytywną, pogłębimy naszą ofertę. Będziemy wdzięczni co do ewentualnych sugestii wskazujących potrzeby Pana miasta.
Z wyrazami szacunku, Fundacja Ludzie Pomagają Ludziom  Osiecznica

 • Odpowiedź

Szanowna Fundacjo,
Przekazałem Państwa zapytanie do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubaniu. Jako jednostka specjalizująca się w niesieniu pomocy orientuje się  najlepiej w sytuacji społecznej. Lubański MOPS powinien skontaktować się z Państwem.
Z poważaniem, Arkadiusz Słowiński Burmistrz Miasta Lubań

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
Lubań jest najgorszym miastem dla rowerzystów, ponieważ nie ma za dużo ścieżek rowerowych i jest mało stojaków dla rowerów. Dlatego, przydałoby się zrobić ścieżkę rowerową. Na przykład od ulicy Miarki przy torach do ulicy Starolubańskiej, bo dziś tam jest wydeptana ścieżka. I na pewno dużo ludzi by się z tego ucieszyło. Tym bardziej, że mieszkańcy Zaręby chodzą tędy na zakupy do Lubania, a dzieci do szkoły. I jeszcze może miasto powinno mieć swoje konto na Instagramie. Dla reklamy udostępniałoby się tam ładne zdjęcia z Lubania. Być może więcej turystów przyjeżdżałoby do Lubania, poza tym wiele miast ma swoje konta na Instagramie.
Pozdrawiam Tadeusz

 • Odpowiedź

Szanowny Panie Tadeuszu,
Cieszy mnie Pana zainteresowanie sprawami miasta i zaznaczam, że dostrzegam zapotrzebowanie na ścieżki rowerowe w mieście. Niestety w najbliższych latach nie planujemy takiej inwestycji. Jednakże nie wykluczam, że temat w perspektywie przyszłościowej zostanie poruszony. Tym bardziej, że był omawiany na lutowej Sesji Rady Miasta Lubań w odniesieniu do większego terenu, aniżeli miasto. Starosta Lubański Walery Czarnecki, informował podczas obrad radnych, że Powiat Lubański był liderem po stronie polskiej projektu realizowanego z Czechami, w którym uczestniczyło 12 podmiotów ze strony czeskiej i 8 liderów ze strony polskiej. Projekt zakładał oznakowanie i wybudowanie 92 km nowych ścieżek rowerowych i połączenie ich z już istniejącymi szlakami na terenie różnych powiatów. Przeszedł wszystkie weryfikacje, a w czerwcu 2018 roku odbyła się konferencja na ten temat. Wszystko było dopięte, jednak zaczęły się problemy po stronie czeskiej dotyczące finansowania projektu. W rezultacie projekt został zawieszony, a sprawa otarła się sąd. W tej chwili oczekujemy na dalsze decyzje. Być może powiat wróci do realizacji projektu.
Odnośnie Instagrama chciałem zauważyć, że miasto czyni przymiarki do założenia wspomnianego konta. Zobaczymy jak się sprawy rozwiną. Tymczasem serdecznie zapraszam do korzystania ze strony internetowej luban.pl, fanpage’a miasta Lubię Lubań raz kanału Lubię Lubań na YouTube.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
Wieża Trynitarska jest w fatalnym stanie, wiem, że ostatnio były tam jakieś pracę robione, ale gdyby znalazły się środki finansowe na remont, to można by było ten szary tynk zdjąć. Z tego co wiem to ona jest zbudowana w bazaltu i cegieł, a gdyby się to odsłoniło to by dużo lepiej wyglądała i trzeba by było dodać ozdoby w stylu gotyckim i jakieś okna, żeby chociaż na zewnątrz wyglądała ładnie, no i nowy dach. A jak by się okazało, że nie ma tam ładnych kamieni to jakoś to na biało otynkować i dodać ozdoby gotyckie. Bo to jest jeden z najstarszych budynków w mieście!
I fajnie by było, gdyby na wieży Brackiej były z każdej strony (na północ, południe, wschód, zachód) zegary. Na przykład tam pod tymi okienkami, bo tam się zawsze dużo ludzi kręci a z wieży były by te zegary z wielu miejsc widoczne a w Lubaniu oprócz zegara w ratuszu nie ma więcej.
I jeszcze chciał bym powiedzieć, że dach wieży kramarskiej jest uszkodzony i trzeba go naprawić !
A przy okazji chciał bym się spytać czy Pan planuję na ten rok jakieś remonty może ?
Pozdrawiam, Tadeusz

 • Odpowiedź

Szanowny Panie Tadeuszu,
Zabytki to niewątpliwie ważna płaszczyzna miejska. Od wieków stanowią część miasta i jako świadkowie historii przypominają o istotnych momentach w dziejach Lubania. Na miarę możliwość staramy się dbać o stan zabytków. Jednak proszę pamiętać, że jakiekolwiek działania w tej materii muszą uzyskać aprobatę konserwatora zabytków i są niezwykle kosztowne, a budżet pochłaniają bieżące inwestycje oraz utrzymanie miasta. Z braku środków własnych występujemy po fundusze zewnętrzne. W ostatnim czasie zajmowaliśmy się Wieżą Bracką. Dzięki przeprowadzonym remontom dziś służy ona w bezpieczny sposób mieszkańcom i turystom. Aktualnie skupiamy się na Domu Solnym. Dostaliśmy już dużo środków, ale to nie koniec prac zabezpieczających. Dopiero po zakończeniu remontu Domu Solnego będziemy mogli zająć się Wieżą Trynitarską. Jako, że środki pochodzą z tego samego źródła nie dostaniemy w chwili obecnej dotacji na kilka zabytków. W sprawie umieszczenia zegarów na Wieży Brackiej nawiążę do wspomnianego już konserwatora zabytków. Jako, że pierwotnie na zabytku nie były umieszczone zegary, konserwator nie wyrazi na to zgody. Jeśli chodzi o bieżące remonty zabytków, to tak jak zaznaczyłem wyżej, trwają obecnie prace zabezpieczające Dom Solny.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie 

Dzień dobry Panie Burmistrzu, mam mieszkanie, w którym nikt już nie mieszka dłuższy czas, czy miasto może je kupić ode mnie? Np. dla rodziny, która potrzebuje pomocy społecznej, nie ma gdzie mieszkać itp.?

 • Odpowiedź

Szanowny Panie Bartoszu,
W odpowiedzi na Pana zapytanie dotyczące zakupu nieruchomości informuję, że nie ma możliwości zakupu nieruchomości przez Gminę Miejską Lubań od osoby prywatnej. W celu sprzedaży lokalu, może Pan nawiązać kontakt z jednym z działających na terenie miasta Lubań biur pośredniczących w sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym.

Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 •  Pytanie

Dzień dobry,
Mało mam uwag krytycznych o to jak w Lubaniu się żyje. Ale szlag mnie trafia, gdy widzę jak obywatele sami się na wzajem trują niewłaściwie paląc w kotłach. Nie użyłem zwrotu "palą śmieci", ponieważ znakomita większość trującego i duszącego dymu pochodzi nie z faktu palenia BYLE CZYM, tylko BYLE JAK. Uważam, że miasto powinno się zająć zarówno karaniem zadymiarzy jak i ich EDUKOWANIEM.
Niestety nigdy nie widziałem patroli straży miejskiej, która by jeździła ok godz. 6 rano i 17 po południu. To właśnie wtedy obywatele szturmem ruszają do swoich kotłowni aby pokazać co potrafią. Gdyby straż miejska skutecznie zajęła się problemem to po kilku miesiącach temat by zniknął. Tak się składa, że mam widok na całą panoramę Lubania. Ogniska zanieczyszczeń powietrza mają charakter punktowy. Dotyczą miejsc gdzie stoją domy wybudowane przed 1990 czyli tam gdzie ludzie mają jeszcze stare kotły. Na nowym osiedlu, koło kościoła św. Jadwigi nikt nie kopci. Ale na oś Waryńskiego i owszem. Kolejną sprawą jest to, że kopcą cały czas ci sami. To nie jest tak że wszyscy kopcą. Kopci kilku.
To, że z kotła wydobywają się słupy dymu wynika z dwóch faktów:
- złe paliwo -uważam to za marginalny powód
- zła metoda palenia - uważam to za główny powód.
Powyższe spostrzeżenie opieram na wiedzy którą można znaleźć w internecie (przykładowe linki poniżej) oraz własnego doświadczenia. Ja także przez wiele lat paliłem w kotle węglowym i bez względu czy paliłem drewnem, węglem czy koksem, z komina nie wydobywał się prawie żaden dymek. http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/rozpalanie-od-gory-instrukcja-krok-po-kroku/
Polecam rzetelny filmik obrazujący różnicę: https://www.youtube.com/watch?v=jdApMjJXAiI
Mam nadzieję że w końcu problem zniknie, przecież tu chodzi o nasze zdrowie.
Pozdrawiam
Piotr G.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie Piotrze,
W odniesieniu do Pana zapytania pragnę nadmienić, że temat smogu i konieczności poprawy jakości powietrza w Lubaniu został poruszony na grudniowej Sesji Rady Miasta Lubań przez Klub Radnych NOWY LUBAŃ. W odpowiedzi na złożoną w tej sprawie interpelację wystosowałem wyjaśnienia, które pozwolę sobie w tym miejscu wykorzystać, gdyż temat został w nich dosyć szeroko ujęty.
„ W odpowiedzi na interpelację w kwestii poprawy jakości powietrza na terenie miasta Lubań wyjaśniam odpowiednio:
1.Gmina miejska Lubań nie przystąpiła w ubiegłym roku do programu WFOŚiGW p.n. „Ograniczenie niskiej emisji na obszarze województwa dolnośląskiego” z uwagi na ilość prowadzonych zadań inwestycyjnych i zaangażowanych w nie środków finansowych. Program realizowany jest w oparciu o kredytowanie, co obciążyłoby dodatkowo budżet miasta na okres minimum dwóch .
2.W odpowiedzi na pkt. 2 i 3 informuję, iż w tej sprawie zasięgnąłem opinii Komendanta Straży
Miejskiej Pana Jana Baniaka, którą prezentuję w całości:
„ W odpowiedzi na pismo sygn. BRM.003.165.2018 i BRM.0003.166.2018 uprzejmie informuję,
iż Straż Miejska w Lubaniu od 2016 roku prowadzi kontrole instalacji pod kątem spalania paliw
zabronionych. W związku z prowadzonymi czynnościowymi, w roku 2018, przedstawiciele Straży Miejskiej uczestniczyli w szkoleniach dot. problematyki walki ze smogiem, które organizowane były przez Oddział Ekologiczny Straży Miejskiej we Wrocławiu. Tematyką szkoleń były wprowadzaneprogramy "antysmogowe" w tym program "Strażnicy Atmosfery" oraz problematyka stosowania dronów z oprzyrządowaniem do analizy spalin pod kątem spalania odpadów lub paliw zabronionych.
Analiza programu "Strażnicy Atmosfery" doprowadziła do następujących ustaleń:
1. Autorzy programu stwierdzają, iż ma on charakter tylko prewencyjny. Uważają, że jeżeli
mieszkańcy będą mieć świadomość, iż są pieniądze na zakup specjalistycznych urządzeń do
pomiaru jakości powietrza i że są skuteczne metody na sprawdzenie, czym palą w piecach, to być może powstrzymają się od palenia materiałami, które są szkodliwe.
2. Brak pewności na to, że wyniki tych badań będą akceptowalne w sądzie jako opinia w procesach o
grzywny nakładane za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami.
3. Koszty poniesione w związku z ewentualnymi badaniami pozostaną po stronie instytucji miejskich. Brak przepisów w zakresie obciążania nimi obwinionego o naruszenie przepisów prawa.
4. Dotychczas z programu korzystają duże jednostki SM, które posiadają wyspecjalizowane komórki organizacyjne "EKO".
5. Koszt jednorazowej ekspertyzy próbek popiołów mającej charakter dowodowy waha się w
granicach 2000 - 3000 zł.. Ekspertyzy cząstkowe są tańsze, ale są to badania wskaźnikowe nie
stanowiące materiału dowodowego.

W odniesieniu do sprawy wykorzystania specjalistycznego drona ustalenia są następujące:
1. Koszt zakupu drona wraz ze specjalistycznym osprzętem do analizy dymów wydobywających sięz kominów waha się w granicach od ok.50 tys. zł. do 120 tys. zł. i więcej.
2. Koszt wynajmu specjalistycznego drona wraz z operatorem, to około 1000 - 3000 zł za godzinę (dane pozyskane z Katowic i Gliwic).
3. Operator drona posiadać musi świadectwo kwalifikacji UAVO, tj. operatora bezzałogowego statku powietrznego oraz stosowne ubezpieczenie.
4. W obecnym stanie prawnym pomiarów dokonywanych za pomocą aparatury zamontowanej na dronie, nie można wykorzystać do wniesienia wniosku o ukaranie i wymierzenia kary.
5. W przypadku kontroli dokonywanej przez Straż Miejską, dotyczącej spalania odpadów w
paleniskach domowych, użycie drona może być wykorzystane jedynie dla określenia z jakiej posesji następuje emisja zanieczyszczeń do powietrza i podjęcia interwencji z nałożeniem stosownej sankcji za naruszenie stwierdzone zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami.

Reasumując powyższe podejmowanie działań w zakresie podniesionym w zapytaniu Pana Radnego uznać należy za przedwczesne. Brak bowiem stosownych zmian w przepisach prawa, które wprowadzą skonkretyzowane zasady określające wartość dowodową badań próbek popiołów oraz zasad użycia dronów do badania spalin wydobywających się z kominów oraz wartości dowodowej tych badań. Straż Miejska w Lubaniu pozostaje w bezpośrednim kontakcie ze sprawą zwalczania smogu oraz monitoruje wszelkie zmiany i propozycje dotyczące przedmiotowej problematyki. Niezależnie od powyższego prowadzone są kontrole obiektów zgłoszonych przez mieszkańców.”

3.W kwestii edukacji ekologicznej związanej z poprawą czystości powietrza tut. gmina ma powołane w tym celu Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej. Wykwalifikowani pracownicy tej instytucji systematycznie prowadzą działania edukacyjne skierowane do uczniów lubańskich szkół, prowadząc pogadanki, a także zamieszczając stosowne informacje na stronie www.rceeluban.pl , a także w Ziemi Lubańskiej. Równocześnie została przygotowana ulotka tematyczna, która jest rozdawana mieszkańcom miasta. Odpowiednie informacje znajdują się także na stronie miasta www.luban.pl w zakładce Gospodarka niskoemisyjna. W związku z powyższym nie zachodzi konieczność zlecania powyższych zadań firmom zewnętrznym. Zachęcam do zapoznania się z ww. stronami internetowymi, a także do spotkań z pracownikami RCEE.

4.W kwestii stacji pomiarowej jakości powietrza wyjaśniam, iż należy ona do Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, a nie do tut. Gminy , która aktywnie włączyła się w jej lokalizację w mieście, udostępniając nieodpłatnie grunt, a także finansując energię elektryczną. Przesunięcie stacji w inne miejsce związane jest z potrzebą przebadania jakości powietrza także w innych dzielnicach miasta (choćby obok placu zabaw przy Przedszkolu Miejskim nr 5 przy ul. Mieszka II) . Mam nadzieję, że w kolejnych latach stacja będzie przestawiona także w inne lokalizacje. Po kilku latach powinna jednak wrócić w poprzednie miejsca, tak aby można było porównać jakoś powietrza i ocenić skuteczność podejmowanych przez gminę i mieszkańców działań.
5.Odnośnie pozyskiwanych środków na realizację zadań związanych z redukcją niskiej emisji, tut. gmina uzyskała dotację na dofinansowanie projektu „Przebudowa Przedszkola Miejskiego Nr 5 przy ul. Mieszka II/1 w Lubaniu” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Bezpośrednim celem projektu jest zmniejszenie rocznego zużycia energii pierwotnej w Przedszkolu Miejskim nr 5 w Lubaniu i związany z tym spadek emisji gazów cieplarnianych. Wartość projektu wynosi 4.269.804,57 PLN, z tego wkład funduszy europejskich 1.849.364,59.PLN.
Oprócz działań miejskich należy także wymienić liczne inwestycje miejskiego Przedsiębiorstwa
Energetyki Cieplnej, które każdego roku podłącza kilkadziesiąt nieruchomości do miejskiej sieci
ciepłowniczej, co znacząco ogranicza niską emisję. Spółka ma również zaplanowane na kilka
następnych lat kolejne podłączenia i podpisane stosowne umowy z zainteresowanymi właścicielami nieruchomości.
6.Informacje z przeprowadzanych działań Straży Miejskiej znajdują się w Raportach o stanie miasta za lata ubiegłe, które umieszczone są na stronie bip.miastoluban.pl w zakładce Programy, strategie i opracowania. Informacja za rok 2018 ukaże się po podsumowaniu całego roku w kolejnym Raporcie.
7.Zadania związane z redukcją niskiej emisji określiła Rada Miasta Lubań w dniu 22 grudnia 2015 r. uchwałą Nr XV/117/2015 p.n. „Plan gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Lubań”. Zachęcam do zapoznania się z tym dokumentem na stronie miasta w zakładce Gospodarka niskoemisyjna. Program ten po analizie działań i potrzeb może być aktualizowany.
Dziękuję za zainteresowanie tematem poprawy jakości powietrza w Lubaniu i mam nadzieję, że jako klub Nowy Lubań będziecie Państwo popierać proponowane przeze mnie działania, mające na celu redukcję niskiej emisji na terenie miasta Lubań.”

Mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienia pozwolą Panu zorientować się w działaniach miasta w kwestii problemu zanieczyszczenia powietrza. Zarówno interpelację, jak również przedstawione wyżej wyjaśnienia można znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Lubań.

Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Drogi Panie Burmistrzu,
Jesteśmy dwoma rodzinami chcących przeprowadzić się do Lubania. Wiemy, że na ulicy Różanej są działki miasta, które mają być na przetargu. Chcielibyśmy się dowiedzieć czy jest możliwość wystawienia działek, ponieważ mamy też inny plan ale nie wiemy co robić. Dziękuję bardzo za rozpatrzenie naszej prośby.

 • Odpowiedź

Drodzy Państwo,
Odpowiadając na Państwa pytanie dotyczące sprzedaży działek położonych w Lubaniu przy ulicy Różanej, uprzejmie informuję, że na chwilę obecną tutejszy urząd nie prowadzi postępowań mających na celu zbycie działek w tym rejonie. Jednocześnie informuję, że w 2019 roku zostaną przeprowadzone przetargi na sprzedaż działek pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne przy ulicy Zawidowskiej oraz w obrębie ulic Polna i Gajowa. Więcej informacji na temat sprzedaży przedmiotowych działek można uzyskać w Wydziale Gospodarki Gruntami, Nieruchomościami i Rolnictwa Urzędu Miasta Lubań ul. 7 Dywizji 14, I piętro, pokój nr 4, tel.75 646 4421.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
Proszę o odpowiedź, kto może podjąć interwencje (lub podjąć tą interwencje) w sprawie zwierząt głównie koni, które znajdują się w pseudo - szkółce nauki jazdy konnej przy wjeździe do  Lubania  od strony Nowogrodźca przed cmentarzem. Warunki życia koni wizualnie oceniam jako  fatalne. Ostatnio, tj. 23.11.2018 r. godz. ok. 10:30 na jednym z pastwisk bez trawy stał koń biały tak chudy i brudny, że słaniał się na nogach. Budynki a właściwie ich szczątki z brudnymi, porwanymi szmatami zamiast drzwi do pseudo stajni nie mogą być miejscem  dla koni. Ta " pseudo szkółka " jazdy konnej istnieje od dawna i na  pewno musiał Pan przejeżdżać obok niej wielokrotnie a więc dalsze opisy potwornych warunków, w których przyszło żyć tym koniom ( ostatnio  biegało tam też  stado kóz) nie mają sensu. Zapewniam Pana ,że nie jest to oczekiwana przeze mnie  wizytówka miasta, w którym się urodziłam, żyli moi rodzice i które mimo wielu lat mieszkania  poza nim darzę wielkim uczuciem. Czekam na odpowiedź co dalej z tymi biednymi zwierzętami.
Z wyrazami szacunku,  Barbara

 • Odpowiedź

Szanowna Pani Barbaro,
W odpowiedzi na Pani zawiadomienie odpowiadam, że Urząd Miasta Lubań zwróci się w tej sprawie do weterynarza pod opieką, którego jest stadnina. Weterynarz określi stan koni i ewentualnie podejmie interwencję w tej kwestii. Dopiero odpowiednie orzeczenie bądź badania powiatowego lekarza weterynarii pozwolą na dalsze działania.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Dzień dobry,
zwracam się do Pana z pytaniem czy Lubań zamierza w przyszłości nawiązać współpracę z kolejnymi miejscowościami w ramach programu miast partnerskich? Interesuje mnie kwestia czeskiego Bilego Potoku pod Smrkem (Biały Potok, kraj libereski) i jego niezwykłej okolicy. Fascynującej pod względem geograficzno-turystycznym. Mnogiej w szlaki turystyczne (możliwość zdobycia lubańskiej odznaki PTTK Przyjaciela Łużyc), schroniska turystyczne (między innymi Chata Hubertka) czy walory krajoznawcze.

Pozdrawiam
Paweł A.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie Pawle,
Na internetowej stronie miasta Lubań, w zakładce Turystyka - podzakładka miasta partnerskie (pod linkiem http://luban.pl/1424) znajdzie Pan listę miast, z którymi Lubań współpracuje w kwestii partnerstwa. Zaznaczam, że przypadku współpracy zagranicznej miasta Lubań z innymi miastami, to owa współpraca powinna zostać podjęta uchwałą Rady Miasta Lubań. Na dzień dzisiejszy Rada Miasta Lubań nie wyraża takiej woli. Będąc w temacie, pragnę nadmienić, iż 18 grudnia na Sesji Rady Miasta Lubań została podjęta Uchwała Nr III/24/2018 w sprawie wyrażenia zgody na współdziałanie Gminy Miejskiej Lubań przy organizacji i realizacji XXX Festiwalu Folklorystycznego „Bukowińskie Spotkania”, który składać się będzie z 6 części realizowanych w Polsce, na Ukrainie, w Rumunii i na Węgrzech.
Pozdrawiam,
Burmistrz Miasta Lubań
Arkadiusz Słowiński

 •  Pytanie

Witam Pana,
Chciałam zadać Panu pytanie odnośnie segregacji śmieci. Mianowicie, gdy w budynku mieszkają lokatorzy, którzy płacą abonament bez segregacji, czyli nie segregują śmieci. Przecież oni nie mają wyjścia i wrzucają swoje odpady mieszane do głównego pojemnika, chyba to logiczne to i stąd w tych pojemnikach znajdują się odpady mieszane . Najlepiej by było gdyby była ustawa, że każdy powinien segregować śmieci i ten apel mógłby wtedy mieć sens. A tak to jest normalne, że ci którzy płacą bez segregacji nie mają obowiązku rozdzielać odpadów na poszczególne pojemniki. Jeszcze jedno ,żeby było jasno ja akurat nie należę do tych lokatorów i jestem za segregacją tylko jest jeden problem - nie mamy na naszej ulicy odpowiednich pojemników.
Pozdrawiam Jola

 • Odpowiedź

Szanowna Pani Jolanto,
Wyjaśniam, iż zgodnie ze złożoną  deklaracją o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przez Zarządcę budynku wielorodzinnego, w  którym Pani mieszka, boks na odpady komunalne, z którego Pani korzysta wyposażony został w odpowiednią ilość i pojemność pojemników, tj. 1 pojemnik 1100 l na odpady posortownicze/zmieszane oraz 1 pojemnik 240 l  na bioodpady. Natomiast tzw. ludmery, czyli pojemniki na surowce wtórne: papier  (pojemnik niebieski), metale i tworzywa sztuczne (pojemnik żółty) oraz szkło (pojemnik zielony) usytuowane są  na początku Pani ulicy przed wiaduktem. Taka  lokalizacja ludmerów wynika ze względów technicznych, gdyż pojazd do odbioru surowców tzw. Hakowiec, nie jest w stanie przejechać przez tunel.
Przypominam, iż wszelkie informacje dotyczące prawidłowej segregacji odpadów zostały zamieszczone na stronie internetowej Urzędu Miasta Lubań www.miastoluban.pl  w zakładce Gospodarka odpadami -  Ekologiczny Lubań – SEGREGUJESZ - ZYSKUJESZ.

Z poważaniem
Arkadiusz Słowiński
Burmistrz Miasta Lubań

 •  Pytanie

Panie burmistrzu, raz w roku z okazji ,,Dni Lubania’’ odbywają się w amfiteatrze koncerty.Samo podejście do amfiteatru(od miejsca ,gdzie wjeżdżają wykonawcy ,skręt w lewo) ,tj. chodnik o długości 50, może 70 metrów jest w tragicznym stanie , stare kawałki asfaltu , nierówności  i dziury. Rozumiem ,że impreza jest raz w roku przez dwa dni , ale przydałoby się poprawić stan chodnika bo naprawdę źle się chodzi i można nogi powykręcać.

Dziękuję

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Dziękuję za sygnał. Na wiosnę postulowany odcinek powinien być zrobiony.
Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań

 

 • Pytanie

Dzien dobry.
Panie Burmistrzu co z naszym powietrzem ? Mamy lekki mróz i PM10 jest 305% nie mówiąc już o PM2,5. którego pomiaru się nie dokonuje.Może maseczka przeciw smogową dla każdego mieszkańca? Piękna pogoda a jest strach z dziećmi na dwór wychodzić.
Czy podjęto kroki aby choć trochę zniwelować ten trujący problem ?

Z poważaniem, mieszkanka miasta Lubań

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,

jak Pani wiadomo problem ze smogiem nie jest tylko lubańskim problemem, boryka się z nim cały nasz kraj, ale przecież i świat,
najważniejszy z problemów bierze się stąd, że mieszkańcy chcąc tanio ogrzewać swoje mieszkania czy domy palą w swoich piecach po prostu śmieciami .
Co w takim razie może zrobić miasto?
Na pewno edukować, pomagać w wymianie pieców, przyłączać do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz kontrolować.
Wszystko to staramy się wypełniać.

Już w przedszkolach czy szkołach podstawowych na lekcjach występują elementy ochrony środowiska, gdzie mówi się o przyczynach powstawania smogu i sposobach ich zapobiegania,
- tworzymy i rozdajemy bezpłatne materiały informacyjne dotyczące skutków spalania śmieci w domowych piecach http://www.rceeluban.pl/2017/02/13/nie-truj/
- organizujemy konkursy dla dzieci i młodzieży propagujące " czyste powietrze" http://www.rceeluban.pl/2018/06/05/protokol-konkursu-plastycznego-pt-nie-dla-smogu-w-mojej-miejscowosci/.

Jeśli chodzi o wymianę pieców to na naszym terenie można skorzystać z dwóch programów pomocowych:
- realizowany przez Wojewódzki fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu https://wfosigw.wroclaw.pl/
- realizowany przez Gminę Miejską Lubań, który uchwaliła Rada Miasta Lubań uchwałą  NR LI/374/2018 RADY MIASTA  LUBAŃ http://luban.pl/media/get/13706206 - więcej o dopłatach miejskich: http://luban.pl/artykul/112797/ekoluban.

Również Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Lubaniu przyłącza nowych użytkowników do sieci, co wpływa na obniżenie niskiej emisji. Każdego roku w Lubaniu zostaje przyłączonych ok. 60 lokali mieszkalnych i użytkowych.

Jeśli chodzi o kontrole, to też takie mają miejsce. Lubańska Straż Miejska posiada uprawnienia do kontroli domowych palenisk i nakładania kar za wykroczenia przeciwko ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz ustawie o odpadach: co można zobaczyć np. tu

Oprócz tych wszystkich działań remontujemy i docieplamy budynki miejskie (szkoły, przedszkola) mając na uwadze  zmniejszenie zużycia energii w tych obiektach.
Bardzo dziękuję za Pani troskę i mam nadzieję, że działania nas wszystkich doprowadzą do poprawy jakości powietrza w naszym mieście.

Arkadiusz Słowiński
Burmistrz Miasta Lubań

 

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu
Chciałem zapytać czy jest w planach rozbiórka budynku nr.23 na ul. Łużyckiej jeśli tak to kiedy?. Chce dodać, że budynek jest opuszczony w opłakanym stanie szyby są powybijane wszystko co mogło zostać zostało splądrowane przez złodziei mało brakuje aby szczury tam się zalęgły o ile już ich tam nie ma. Obok tego rozpadającego się budynku są jakieś ogrodzenia gdy przy pierwszych mrozach opadły liście widać niesamowity śmietnik jakieś lodówki, wersalki i innych pełno śmieci, które tam leża. Prosiłbym jako mieszkaniec Łużyckiej aby zrobiono tam porządek i zlikwidowano te ogrodzenia i sprzątnięto teren po tych zwierzętach.
Pozdrawiam.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
budynek (wraz z działką przyległą) jest własnością prywatną. Właściciel stara się o jego rozbiórkę i postawienie w tym miejscu nowego obiektu, jednak na rozbiórkę zgody nie wyraża Wojewódzki Konserwator Zabytków. Informuję, również że straż miejska już wcześniej zainteresowała się przedmiotową sprawą, ustaliła osobę odpowiedzialną za nieutrzymanie czystości i porządku na terenie tej nieruchomości i postępowanie w tej sprawie jest obecnie w toku. Wiadomo już, że osoba odpowiedzialna za utrzymanie tego terenu zobowiązała się do jego niezwłocznego uporządkowania oraz została poinformowana o skutkach prawnych w przypadku niewykonania tego obowiązku.
Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.

 • Pytanie

Dzień dobry,
czy jest szansa, że miasto wprowadzi program refundacji całości lub chociaż części kosztów szczepionek przeciwko HPV dla dziewczynek?
Wiele samorządów z powodzeniem realizuje podobne programy z ogromną korzyścią dla swoich mieszkańców.

 • Odpowiedź

Dzień dobry,
na dzień dzisiejszy nie planowaliśmy takich działań, być może w przyszłości wrócimy do tego tematu. Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 

 • Pytanie

Panie burmistrzu. Jestem rodzicem ucznia szkoły podstawowej nr 3 w Lubaniu, której siedziba została przeniesiona z ulicy Górnej na Skalniczą. Przyczyna przeniesienia oczywiście nie jest znana. Zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym. Albo nam się to podoba,albo nie. Wyboru dokonał ktoś inny. Jeszcze w roku szkolnym 2017/2018 zostaliśmy poinformowani,że w związku zezmianą siedziby, zostanie dzieciom zapewniony transport do nowej siedziby. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego wieści zero. I tak do teraz. Ku mojemu zdziwieniu,dostaliśmy ze szkoły karteczki informujące o transporcie. Oczywiście do podpisu. Transport będzie,ale skąd. Autobusma wyjeżdżać spod restauracji Słoneczna i tam też przewozić dzieci. Proszę mi wytłumaczyć sens tego transportu. Co mają zrobić dzieci z ulic Górnej,Zamkowej czy np. Kościuszki? Rozumiem,że trzeba dzieci zaprowadzić na wyznaczone miejsce i później po nie wrócić. Jaki jest tego sens? Co za absurd! Nadmienię,że zapewnienie było inne. Autokar miał zabierać dzieci po drodze do szkoły. Jaki sens jest tego,że ja jako mieszkaniec ulicy Górnej będę prowadzić dziecko do centrum,żeby wsiadło do autobusu? Rozumiem,że nie było możliwe zorganizowanie tego w inny sposób? Mamy teraz wybór,ale jak sprytnie wymyślony. Transport został zapewniony,ale w taki sposób,żeby tylko nieliczni mogli z niego skorzystać. Reszta niech sobie radzi. Jeszcze raz nadmienię,że informowano nas,że taki autobus będzie się zatrzymywał na ulicy Górnej lub Kościuszki,żeby zabrać dzieci z tej okolicy. A teraz co?

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
dziękuję za informację, obecnie trwają rozmowy z firmą przewozową w sprawie wyznaczenia dodatkowego miejsca odbioru dzieci do szkoły. Prawdopodobnie bedzie to ul. Górna. Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.

 • Pytanie

dziś, we wtorek, 23 października, dwukrotnie ocenzurował pan moją wypowiedź na pańskiej OFICJALNEJ jako burmistrza stronie FB, po czym zablokował mnie pan, uniemożliwiając mi komentowanie pańskich postów. Działanie to jest jest wyrazem lekceważenia mnie jako mieszkanki Lubania oraz obywatelki RP.  Nie jestem z panem prywatnie zaprzyjaźniona, natomiast mam prawo komentować pańskie poczynania jako burmistrza, zwłaszcza gdy otwiera pan w miediach społecznościowych taką możliwość dla siebie jako urzędnika państwowego. Jest pan płacony także z moich podatków, które w Polsce płacę, a blokowanie mnie uważam za wyraz cenzury niedopuszczalnej w demokratycznym państwie. Sprawę tę przekażę dziennikarzom prasy ogólnopolskiej.  Izabela Barry

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
rozmawiam ze wszystkimi mieszkańcami naszego miasta, pod warunkiem, że druga strona chce wysłuchać tego co mam do powiedzenia.  Niestety kilka razy dała Pani wyraz braku chęci do dialogu, a jedynie chęć prowadzenia monologu. Na moim prywatnym profilu na FB, bo na takim profilu została Pani zablokowana,  mam jak każdy użytkownik możliwość prowadzenia ustawień prywatności, co też zrobiłem. 
Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
W ostatnim LIS przeczytałem program obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Bardzo dobrze, że w Lubaniu będą różne wydarzenia z tej okazji. Może dobrym pomysłem byłoby aby został jakiś ślad materialny z tej okazji, np. tablica pamiątkowa lub posadzenie drzewa, dębu 100-lecia niepodległości w parku przy Wieży Brackiej.
Pozdrawiam, Tadeusz

 • Odpowiedz

Szanowny Panie,
Cieszy mnie Pana zainteresowanie programem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości i serdecznie zapraszam do uczestnictwa w zaplanowanych wydarzeniach. W odniesieniu do Pana sugestii chciałbym nadmienić, że w piątek 19 października br. w ramach obchodów Dolnośląskiego Dnia Krajobrazu w lubańskim parku na Kamiennej Górze będzie posadzonych 5 drzew - 5 Ojców Niepodległości. Tu jest więcej informacji.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Dzień dobry
Panie Burmistrzu pytanie - być może nie do Pana. Jeśli do kogoś innego proszę o przekierowanie go dalej. Latem przeprowadzone były prace na ulicy Kolejowej - rozkopane zostały chodniki na drodze wiodącej do zakładu dr Schumacher. Na kiedy została zaplanowana naprawa rozkopanych chodników? Wszędzie są kamienie, dobrą część chodnika zajmują parkujące auta - dla pieszych zostaje ulica lub ta rozkopana część. Ponieważ jest bardzo nierówno dzieci a często i starsze osoby potykają się tam i dochodzi do lekkich (na szczęście) obrażeń. Gorzej z kołami w dziecięcym wózku, które niedługo będą przez to wymagały naprawy lub wymiany. Bardzo proszę o informację kiedy możemy spodziewać się zakończenia tych prac.
Pozdrawiam serdecznie, Emilia W.

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
Dziękuję za zasygnalizowanie problemu. Prace, o których Pani wspomina wykonywało Lubańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. Wykonawca ma obowiązek przywrócenia dobrego stanu chodnika. Zrobi to niebawem – uprzejmie proszę o chwilę cierpliwości.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 •  Pytanie

Dzien dobry.
Proszę o interwencję w sprawie ciągłego przepełniania śmietnika w tzw. "podkowie" przy ul. Wojska Polskiego. Czy jest możliwość zorganizowania w najbliższym czasie kontenera chociaż na dobę  aby mieszkańcy zamieszkujący ul. Wojska Polskiego i Słowackiego mogli pozbyć się zbędnych rzeczy, które wystawiają teraz do zwykłego śmietnika. Przesyłam zdjęcia aby potwierdzić zaistniałą sytuacje, która powtarza się kilka razy w miesiącu.
Proszę również o interwencje w sprawie ciągłego zakłócania ciszy nocnej w godzinach po 1:00. Policja nie interweniuje a dzielnicowego nigdy nie widziałam a mieszkam tu przeszło 10 lat.
Z poważaniem, mieszkanka"podkowy".

 • Odpowiedź

Pani obserwacja ujawnia problem, który znam i który staje się dla coraz większym wyzwaniem dla samorządu, nie tylko w Lubaniu. Mieszkańcy w wielu miejscach pozbywają się odpadów niezgodnie z zasadami i swoimi deklaracjami. Deklarują mianowicie, że będą segregować odpady, czego potem nie robią. Z tego powodu masa odpadów zmieszanych, na które przeznaczone są pojemniki jest znacznie (nawet kilkakrotnie) wyższa. Tymczasem, my obliczamy wielkość pojemników i częstotliwość ich opróżniania zgodnie z deklaracjami. Nie jest to wcale rachunek na styk, w miejscach, gdzie się segreguje odpady, widać, że pojemniki i boksy nie są przeładowane.

Jeśli ktoś przewiduje, że będzie miał sporo odpadów wielkogabarytowych, z powodu przeprowadzki, remontu czy większych porządków, to powinien zamówić odpłatnie odpowiedni, dodatkowy kontener lub wywieźć wszystko do punktu zbiórki na CUO (tzw. PSZOK), gdzie zostanie przyjęte bezpłatnie.

Niewłaściwego podejścia do porządku nie wyleczymy, dostawiając kolejne pojemniki osobom nie realizujących deklaracji i łamiących przepisy. Za śmiecenie są kary, do ich egzekwowania uprawniona jest na przykład Straż Miejska, jeśli tylko da się jednoznacznie wskazać osobę, która śmieci. Komendant zachęca do zgłaszania takich przypadków.
W mojej, i nie tylko mojej, opinii czas też na jakieś rozwiązania systemowe ze strony rządu.

Jeśli chodzi o drugi problem poruszany przez Panią to właściwym wyjściem jest informowanie policji o tym problemie w momencie zakłócania ciszy nocnej.  Istnieje również możliwość zaznaczenia tego miejsca na krajowej mapie zagrożeń.

 Arkadiusz Słowiński
Burmistrz miasta Lubań

 

 • Pytanie

Piszę do Pana w sprawie likwidacji gniazda szerszeni położonego  naprzeciw posesji Starolubańska 19 A . Gniazdo znajduje się na terytorium miasta w półuschniętej  nadal rosnącej lipie przylegającej do drogi której urząd miejski jest administratorem. Zgłaszałem To na straży pożarnej ale oni mi powiedzieli żebym to zgłosił  do Zarządzania Kryzysowego Urzędu  Miasta  Lubań .
Ponadto  Należy zwrócić uwagę jeszcze na jedną sprawę może z pozoru błahą a mianowicie chodzi o system ostrzegania alarmowego tzw syreny. Niestety ten system w naszym mieście jest niewydolny na niektórych dzielnicach wcale go nie słychać np. w okolicach szpitala : UL Zawidowska , Starolubańska, Osiedle Past i  wiele innych miejsc. Świadczy to o braku urządzeń alarmowych a te co są z czasów kiedy miasto było mniej rozległe są niewydolne! Nie wspominałbym o tej sprawie ale w kraju bezpośrednio sąsiadującym z Polską na Ukrainie toczy się wojna a na jesień te działania tak jak podejrzewają wojskowi radykalnie się nasilą .

 Pozdrawiam Pana Burmistrza życząc mu  reelekcji !
Z uszanowaniem działacz SOLIDARNEJ POLSKI ZBIGNIEWA ZIOBRY
Filip Kriger

 • Odpowiedź

Szanowny Panie Filipie

Informacja o gnieździe szerszeni została przekazana pracownikom Urzędu Miasta bezpośrednio zajmującymi się takimi sprawami - Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej i - z tego co wiemy - sprawa jest już załatwiona.

Druga sprawa, którą Pan porusza nie jest wcale błaha. Właściwie to wciąż prowadzimy uzgodnienia, by w ramach środków, którymi dysponujemy, rozszerzyć system ostrzegania o nowe punkty, wymaga to jednak zgody właścicieli dogodnie usytuowanych budynków. Chciałbym też zwrócić uwagę, że jedna z syren ulokowana jest na obiekcie szkolnym przy ul. Łokie

Załączniki

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...