Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
17-08-2020

Piknik rodzinny, msza święta, koncert i wystawa okolicznościowa wypełniły lubańskie obchody rocznicy wydarzeń sprzed stu lat.

W tym roku Świętu Wojska Polskiego i Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny towarzyszyła setna rocznica Cudu nad Wisłą. Miasto Lubań, dla podkreślenia tak ważnej daty, zaprosiło mieszkańców i przyjezdnych do udziału w dwudniowych uroczystościach 15 i 16 sierpnia. Z uwagi na pandemię COVID-19 wydarzenia zostały zorganizowane przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa i panujących obostrzeń.

Pierwszy dzień lubańskich obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jakuba w Lubaniu. Po mszy z udziałem przedstawicieli miasta i powiatu oraz reprezentacji 15. Drużyny Harcerskiej "Lipczanie" obchody przeniosły się do rynku, gdzie odbył się piknik rodzinny.

- Na scenie wystąpili młodzi wokaliści z Miejskiego Domu Kultury, zespoły folklorystyczne: „Złote Nutki” działające przy Ośrodku Wsparcia Dziennego i kapela „Pogranicze” ze Studnisk oraz Lubański zespół „Akord” - wymieniał Dyrektor Miejskiego Domu Kultury, Bartosz Kuświk. - To wszystko działo się na scenie, natomiast wokół sceny odbywały się animacje, konkursy, gry i zabawy, puszczano bańki mydlane, działała strzelnica, dmuchańce, a wszystko to zupełnie za darmo. Mieszkańcy chętnie wzięli udział w pikniku i co istotne, stosowali się do zaleceń sanepidu. Teren imprezy został ogrodzony, dostępne były środki do dezynfekcji i z racji trudnego utrzymania dystansu między uczestnikami, zasłaniano nos i usta. Poza tym, co jest niezwykle istotne przy imprezach plenerowych, dopisała nam pogoda - zauważył B. Kuświk.

Festyn został wzbogacony o akcję "Bezpieczne Wakacje" zorganizowaną przez Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu i Komendę Powiatową Policji w Lubaniu. Na stoisku funkcjonariusze przybliżali chętnym zasady udzielania pierwszej pomocy (m.in. resuscytacji krążeniowo-oddechowej, korzystania z defibrylatora czy chwytu Heimlicha). 

- Skupiamy się na zasadach udzielania pierwszej pomocy, tej podstawowej pierwszej pomocy dla dorosłych i dzieci, ponieważ często w sytuacji stresu zapominamy o tym, co mamy robić. Stąd dziś uczymy najprostszego schematu 30 uciśnięć na 2 wdechy, zaznaczając, że obecnie w momencie zagrożenia koronawirusem, odstępujemy od wdechów i zostajemy tylko przy uciśnięciach klatki piersiowej z jednoczesnym wezwaniem wykwalifikowanych służb – podkreślał młodszy chorąży Grzegorz Bartnicki, funkcjonariusz OSS SG w Lubaniu.

Ciekawostką dla uczestników imprezy były stoiska stanowiące gratkę dla męskiej (choć nie tylko) części uczestników. Lubańskie Stowarzyszenie Strzeleckie Klub Strzelecki „Baskila” Lubań zorganizował pokaz różnych rodzajów broni krótkiej i długiej, zaś firma szkoleniowa BZ Academy wprowadzała wszystkich chętnych w tajniki strzelania. W tym samym czasie najmłodsi dokazywali na dmuchańcach oraz brali czynny udział w zabawach prowadzonych przez animatorki z firmy animacyjnej Mimisie. Puszczanie baniek mydlanych, malowanie na stretchu, zabawy ruchowo-taneczne, w tym z chustą animacyjną czy budowanie z klocków konstrukcyjnych skutecznie angażowały i dawały dużo radości dzieciom, nie tylko tym młodszym, ale też nieco starszym. Na pikniku nie zabrakło również stanowiska manualno-kreatywnego, gdzie przy użyciu materiałów plastycznych i przede wszystkim dziecięcej wyobraźni, powstawały wyjątkowe prace tj. własnoręcznie malowane kubki, torby czy koszulki.

- Chcemy pomalować kubeczki i mamy już pomysł, co na nich namalujemy. Ja dziś zjeżdżałem, bawiłem się z wesołymi paniami i strzelałem pistoletami. A ja puszczałem ogromne bańki mydlane. Wszystkiego spróbowaliśmy, bardzo fajne atrakcje, podoba nam się. Chcielibyśmy, żeby taka impreza była jeszcze kiedyś zorganizowana. Wszystko nam się podoba – jednocześnie mówili Natan (5 lat), Kuba (7 lat), Cyprian (9 lat), Kevin (9 lat), Oskar (9 lat) oraz Alan (11 lat).

- Fajnie się dzisiaj bawiłam. Skakałam, zjeżdżałam i robiłam bańki. Malowałam torbę, dostałam plastelinę i mam pieska. Podoba mi się ta impreza - podsumowała ofertę dla dzieci sześcioletnia Amelka.

W trakcie trwania pikniku można było bezpłatnie zwiedzić lubańskie Muzeum Regionalne, w którym od czerwca dostępna jest wystawa „800 lat Lubania”, nawiązująca do aktualnie świętowanego jubileuszu naszego miasta. Warto dodać, że na festynie Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Lubań, Mateusz Kasprzak wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Lubań, Kamilem Glazerem wręczyli nagrodę zwycięzcom konkursu na logo Młodzieżowej Rady Miasta Lubań: Patrycji ZajewskiejMarcinowi Królowi.

W drugim dniu obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej w Miejskim Domu Kultury w Lubaniu odbył się koncert pt. "W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920" w wykonaniu Lubańskiej Orkiestry Reprezentacyjnej. Na scenie pojawiły się również młode talenty wokalne z Miejskiego Domu Kultury.

Wydarzenie otworzył Mateusz Zajdel, Zastępca Burmistrza Miasta Lubań. W swoim przemówieniu mówił o szacunku i pamięci o ludziach, którzy oddali swoje życie za ojczyznę, a także o znaczeniu wolności. - Mam nadzieję, że to wydarzenie zapamiętamy na długo, bo jest to jedna jedyna rocznica - setna. Cześć i chwała bohaterom, niech zawsze żyją w naszej pamięci, bo wolność nie jest nam dana na zawsze - powiedział M. Zajdel.

Po pięknym świecie muzyki prowadzili słuchaczy Bartosz Kuświk, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu oraz Andrzej Drozdowicz, kapelmistrz Lubańskiej Orkiestry Reprezentacyjnej. Lubanianie nie tylko poznali historię powstania wybranych utworów, ale aktywnie uczcili pamięć Powstańców Warszawskich wspólnie śpiewając pieśni patriotyczne. Takie chwile nadal wywołują wielkie emocje i pobudzają do refleksji nad naszą  historią. Muzycy zaprezentowali wiele znakomitych i podniosłych utworów takich jak „Warszawianka”, „Oka”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Połtawa” czy wiązanki pieśni z okresu 1918-1929. W repertuarze młodych wykonawców pojawiły się utwory „Gdzie są chłopcy z tamtych lat”, „Taki kraj”, „A te skrzydła połamane” i „Rozkwitały pąki białych róż”. Wydarzenie uświetniły również znane i lubiane utwory muzyki rozrywkowej i filmowej.

Całości dopełniła okolicznościowa wystawa „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa”. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa” oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorami wydarzeń byli: Miejski Dom Kultury w Lubaniu, Muzeum Regionalne w Lubaniu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lubaniu oraz Łużyckie Centrum Rozwoju w Lubaniu.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...