Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
02-12-2019

Na grudniowej Sesji Rady Miasta Lubań ma zostać uchwalony budżet miasta na rok 2020. W trakcie listopadowych obrad radni miasta poznali wstępne plany co do najważniejszych pozycji i inwestycji, które pojawiły się w projekcie dokumentu.

O tym, jak na dzień dzisiejszy wygląda przyszłoroczny budżet, na co samorząd patrzył przy jego planowaniu i jakie inwestycje powinny zostać zrealizowane mówił Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński.

- W pierwszym rzędzie, planując wydatki musimy poznać swoje dochody. Planowane dochody budżetu na 2020 rok wynoszą 93 661 000 zł. Mówiąc o wydatkach, wstępnie bierzemy pod uwagę kwotę 94 552 000 zł. Wydatki bieżące pochłoną prawie 88 mln zł, zaś na inwestycje udało się wygospodarować ponad 6 mln 700 tys. zł. Patrząc na potrzeby miasta nie są to wcale duże pieniądze. A potrzeb jest wiele, wydatków jeszcze więcej.

Biorąc pod uwagę racjonalne zarządzanie finansami miasta, ale też ewentualne środki zewnętrzne w przyszłorocznym budżecie uwzględniliśmy remonty ulic: Groblowej, Stawowej i Rzemieślniczej oraz przebudowę ulic: Tkackiej, Grunwaldzkiej, Słowackiego i Kopernika. Mimo braku odpowiedniej pozycji w projekcie budżetu, nie zapominamy o innych miejscach np. o ulicy Łukasiewicza, gdzie w pierwszej kolejności prace musi przeprowadzić Lubańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, stąd czekamy. Na uwadze mamy również remont ulicy Głównej, jednak wstępny kosztorys prac jakie powinny zostać tam wykonane opiewa na kwotę ponad 6 mln złotych. To jest właściwie równowartość całości środków zaplanowanych na wszystkie przyszłoroczne inwestycje. Nie możemy wyremontować jednej ulicy kosztem pozostałych planów. Musimy rozwijać nasze miasto w sposób zrównoważony, co nie znaczy, że zapominamy o mieszkańcach tej ulicy. W przyszłości będziemy starać się o pozyskanie środków na ten cel.

W budżecie na 2020 planujemy również modernizację i rozszerzenie strefy płatnego parkowania, budowę parkingu przy ulicy Różanej, opracowanie projektu przebudowy dróg na Osiedlu Jagiellonów oraz projektu przebudowy parkingu przy ul. Mieszka II. Ponadto prawie 600 tys. złotych przeznaczamy na bieżące remonty cząstkowe dróg, chodników, mostów i przepustów. W ramach realizacji unijnego programu zakładamy „Dalszy rozwój e-usług w Powiatach Lubańskim, Lwóweckim, Zgorzeleckim, Bolesławieckim i Gminie Miejskiej Lubań”. Prawie ćwierć miliona pochłonie sprawa oświetlenia, gdzie uwzględniliśmy rozbudowę oświetlenia ul. Polnej, wykonanie audytu i inwentaryzacji oświetlenia miejskiego oraz jego modernizację na energooszczędne.

Chcielibyśmy również zakończyć rewitalizację Domu Solnego. W tym aspekcie liczymy na wsparcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zabezpieczenie obiektu umożliwiłoby rozpoczęcie prac przy innym zabytku miejskim, Wieży Trynitarskiej (wstępnie chcielibyśmy opracować ekspertyzę i dokumentację techniczną remontu). Cały czas mamy na uwadze remont mniej wiekowego zabytku, jakim jest Miejski Dom Kultury. Jednak tutaj działania mają się odbywać w oparciu o formułę Partnerstwa Publiczno-Prawnego. Poznaliśmy już kosztorys, szukamy teraz pewnego montażu finansowego, który dałby nam możliwość zrealizowania tego zadania w kolejnych latach.

W związku z planowaną przeprowadzką Przedszkola Miejskiego nr 1 musimy przeznaczyć prawie milion złotych na dostosowanie Szkoły Podstawowej nr 3 do potrzeb przedszkolaków (czytaj więcej). Projekt budżetu zawiera również 200 tys. na dofinansowanie wymiany pieców na ekologiczne (poza tym aktualnie czekamy na rozstrzygnięcie konkursu w ramach RPO na dotację w wysokości 2,1 miliona złotych). W 2020 roku chcemy kontynuować zagospodarowanie terenów nad Kwisą. W pobliżu wodnego placu zabaw docelowo ma powstać strefa zabawowo-rekreacyjna z „plażą” nad rzeką, boiskami do piłki plażowej, parkingiem, placem zabaw, z kolejną Otwartą Strefa Aktywności czy miejscem z przeznaczeniem na rodzinne grillowanie.

Przy przedstawianiu planowanych działań na 2020 rok, chciałbym podkreślić, że będzie to trudny budżet. Samorząd lubański, podobnie jak większość samorządów w Polsce znajduje się w niełatwej finansowo sytuacji. Realizujemy większą część spraw z tzw. palety spraw publicznych. Jednocześnie staramy się, aby nie brakowało środków na wydatki bieżące. Miasto musi żyć, ale musi też się rozwijać. Tym samym proponujemy pewne oszczędności wydatków bieżących, byśmy mogli zrealizować wyżej wymienione inwestycje. To jest projekt budżetu, który naszym zdaniem ujmuje najważniejsze kwestie. Został dokładnie przemyślany i w rzetelny sposób przygotowany. Mam nadzieję, że w grudniu zostanie przyjęty przez lubańskich radnych.
(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...