Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
27-07-2016

Aleja Historycznych Gwiazd jest miejscem poświęconym pamięci znanych osób, które odwiedziły Lubań. Każdą z takich wizyt upamiętnia tablica oraz widowisko uliczne odgrywane przez mieszkańców Lubania.

Przechodząc ul. Bracką łatwo zauważyć – oczywiście pod warunkiem, że nasz wzrok nie płynie gdzieś wysoko w chmurach – że w granitowym bruku powstaje „Aleja Gwiazd Historycznych”. Celem tego projektu Muzeum Regionalnego w Lubaniu jest upamiętnienie specjalnymi tabliczkami wielkich i znanych ludzi, którzy na przestrzeni wieków odwiedzili Lubań. Na pamiątkowej tabliczce obok podstawowych danych osoby i daty jej pobytu w naszym mieście znajduje się również jej podpis oraz informacja o fundatorze oryginalnej pamiątki. 

 
Cała aleja ma docelowo liczyć aż 20 tablic. Dotychczas odsłonięto ich 5. Odsłonięciu każdej tabliczki towarzyszy uliczne widowisko z autorskim scenariuszem starannie przygotowanym na bazie prawdziwych wydarzeń. Spektakle te przedstawiają postać, dzieje i realia, w których żyła oraz rolę, jaką odegrała dla dawnego Lubania i jego mieszkańców.  
W spektakle zaangażowani są pracownicy Muzeum Regionalnego, na czele z pomysłodawcą i inicjatorem, dyrektorem Łukaszem Tekielą, miejskie grupy rekonstrukcyjne, czyli XVII-wieczna Straż Historyczna i  Łużycka Drużyna Łucznicza oraz lokalni twórcy - Iwona Tołstołucka-Świca, teatry PRO-MOTOR i Okular a także performer i satyryk Grzegorz Żak. W celu zwiększenia autentyczności widowisk organizatorzy współpracują z wypożyczalniami strojów historycznych i grupami rekonstrukcyjnymi spoza Lubania.
Warto podkreślić społeczny i edukacyjny wymiar przedsięwzięcia - statystami w spektaklach są członkowie społeczności Gimnazjum nr 3 im. Euroregionu Nysa oraz przedstawiciele miejskich jednostek kultury. 
 
Zapraszamy do zapoznania się z fotoreportażami z tych wydarzeń.
 
Kazanie Jana Kapistrana - franciszkanin, inkwizytor, kaznodzieja i święty faktycznie gościł w Lubaniu w roku 1453, by wygłosić kazanie przeciwko upodobaniu do przepychu, wyniosłości i próżności, marności tego świata i upodobaniu do hazardu. Jak pisał Paul Berkel „Na koniec polecił zebrać z całego miasta karty do gry, warcaby, zwierciadła i maski, jak i wszelkie przedmioty zbytku i mody, złożyć na stosie i spalić". Te właśnie wydarzenia odtworzono w Noc Muzeów 17 maja 2014 roku w Lubaniu, inaugurując Aleję Historycznych Gwiazd.
 

Współcześni lubanianie słuchają kazania

 
 
W jagiellońskim orszaku - kolejna tabliczka została odsłonięta podczas imprezy historyczno-edukacyjnej, która odbyła się w ramach Dni Lubania 2014 we współpracy z partnerami z Czech przy wsparciu finansowym Euroregionu Nysa. Osobą upamiętnioną na tabliczce była królowa Czech i Węgier Anna Jagiellonka. Dla polskiej i czeskiej publiczności wystawiono również specjalnie napisaną na tę okazję sztukę Raraszek (z czeskim tłumaczeniem). 
Relacja wideo.

 

Lubanianie powitali Goethego -  Inscenizacja wjazdu Goethego odbyła się 25 października 2014 roku, organizatorzy przygotowali widowisko oparte na głównych wątkach jego arcydzieł. Wybitny niemiecki poeta przebywał w Lubaniu w dniach 23-24 września 1790 r. 
 
 
Od Sasa do Lasa w Noc Muzeów - 16 maja 2015 roku odsłonięto tabliczkę upamiętniającą wizytę króla Polski, Stanisława Leszczyńskiego. Zainscenizowano także nawiązujący do tej epoki symboliczny pojedynek "na wagę argumentów" pomiędzy Leszczyńskim a jego głównym konkurentem - Augustem III Sasem Wettinem (nigdy w Lubaniu nie był, ale ówcześni lubanianie byli jego wielkimi sympatykami i hucznie uczcili zwycięstwo Sasa nad Lasem w roku 1735). 
 
Zwycięstwo w pojedynku na ciężar argumentów
 
Spór o lubańską miedzę - tym razem historyczne przedstawienie teatralne dotyczyło konfliktu pomiędzy mieszkańcami Lubania i Uniegoszczy.  Cesarz Rudolf  II Habsburg 15 maja 1577 roku w czasie pobytu w Lubaniu rozstrzygnął ów spór, jednoznacznie przyznając rację lubanianom i ich burmistrzowi. Na rynku doszło do małej wojny na słowa i nie tylko. Impreza odbyła się w czasie Dni Lubania 2015, 27 czerwca.
 
 
Kontrybucje dla czeskiego władcy - W roku 1628 miasto odwiedził Albrecht Wallenstein. Ten wybitny skądinąd wódz, niechlubnie zapisał się na kartach historii Lubania, bo nałożył na miasto mordercze kontrybucje a stacjonowanie jego wojsk w mieście doprowadziło do gospodarczej katastrofy. Pełne dramatyzmu kostiumowe widowisko było jednym z punktów Dni Lubania 2016, które odbywały się na lubańskim rynku od 24 do 26 czerwca.
 
 
24 września 2017 roku w czasie obchodów ustanowiania patronatu Świetej Marii Magdaleny miasto przeniosło się w czasie o siedem wieków i powitało księcia Henryka Jaworskiego i pierwsze przybyłe do Lubania Magdalenki od Pokuty. Muzeum Regionalne wraz z pasjonatami historii i zaangażowaną młodzieżą stworzyło dopracowane, oparte na faktach historycznych przedstawienie uliczne. Zaprzyjaźnieni z muzeum rekonstruktorzy i aktorzy wcielili się w role ówczesnych możnych – księcia Henryka Jaworskiego (Andrzej Świderski), burmistrza Lubania (Jan Lange), rajców (Grzegorz Żak i dyrektor muzeum Łukasz Tekiela). W przedstawieniu wzięli udział również pracownicy muzeum i lubańskiej biblioteki oraz członkowie Łużyckiej Drużyny Łuczniczej i uczniowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Smolniku.
 
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...